سلام و وقت بخیر خدمت دوستاران لینوکس و سیستم سنت اوس 7 میخواییم با هم کمی گپ بزنیم در باره بسته های نصبی روی سرور
ریپوزیتوری چیست ؟
ریپوزیتوری محلی در وب می باشد که بسته ها و نرم افزار های سیستم عامل مثلا ( centos ) بصورت از پیش کامپایل شده ذخیره شده اند.
در ابتدا همیشه ما با استفاده از نرم افزار yum دیتابیس ریپوزیتوری های موجود در سیستم را دانلود و با جستجو در آن موجودیت نرم افزار مورد نظر را بررسی قرار گرفته و پس از آن شما می توانید با استفاده از دستور install نرم افزار مورد نظر را نصب کنید
برای مثال دستور بعد نرم افزار nano را بر روی سیستم شما نصب خواهد کرد

بروزرسانی : ۹۹/۰۵/۲۷

دسته بندی : آموزش سرور لینوکس

سلامی گرم خدمت خواننده این مقاله جهت یاد گیری نحوه نصب و راه اندازی csf (پیکربندی سرور فایروال) در CentOS 7 این افزونه در جهت امنیت سرور بکار میره و بسیار قابل ستایش هست چون به ما کمک میکنهبه جلوگیری از راه های نفوذ,CSF مبتنی بر Perl است ، بنابراین باید ابتدا Perl را روی سرور باید نصب کنید. برای ویرایش فایل پیکربندی CSF برای نصب  ویرایشگر مورد نظر خود به wget نیاز دارید. بسته ها را با دستور yum نصب ……………..

بروزرسانی : ۹۹/۰۲/۱۴

دسته بندی : آموزش دایرکت ادمین, آموزش سرور لینوکس

درود همراهان عزیز و دوست داشتنی آموزش های نوین وب هاست.در این جلسه پیش میریم با مقاله نحوه تنظیم بروزرسانی خودکار سنت اوس 8 , بهترین کاری که می توانید برای داده ها و دستگاه خود انجام دهید ، ایمن نگه داشتن آنها میباشد. خب میشه به آسانی توسط بروزرسانی ها باشه. با این حال ،شاید بعضا افرادی که از CentOS 8 استفاده می کنند ، نمی دانند چگونه این کار را انجام بدهند.حالا شما میتوانید یاد بگیرید که چگونه سیستم خود را به گونه ای تنظیم کنید که نیازی به نصب دستی امنیت و سایر به روزرسانی ها نداشته باشید.پس در ادامه با هم این بحث شیرین رو پی میگیریم…

بروزرسانی : ۹۸/۰۹/۱۳

دسته بندی : آموزش سرور لینوکس

با سلام در خدمت شما خواهیم بود از سری آموزش های سرور لینوکس با موضوع نصب مای اس کیو ال ( MySQL 8.0 ) در CentOS 8 و RHEL 8 همه ما میدونیم کهMySQL محبوب و رایگان و منبع باز برای ارتباط با پایگاه داده  است ، که برای میزبانی چندین پایگاه داده از هر سرور واحد با اجازه دسترسی چند کاربر به هر پایگاه داده استفاده می شود.در این مقاله ، مراحل نصب جدیدترین نسخه MySQL 8.0  را با استفاده از مخزن پیش فرض AppStream از طریق ابزار YUM طی میکنیم.پس در ادامه همه ی حواستون اینجا باشه….

بروزرسانی : ۹۸/۰۹/۱۲

دسته بندی : آموزش سرور لینوکس